O mnie


Makro-wariat czyli pełzający i pływający punkt widzenia...

Tekst Arkadiusz Szaraniec

Sławek Mrozek jak każdy fotografik dzikiej natury ma swoje ulubione tematy, biotopy i gatunki. Od dziesięciu lat jest wierny makrofotografii – systematycznie „poluje” na rzadkie i piękne owady. Ale portretuje je w akcji, czyli w najbardziej charakterystycznych dla nich sytuacjach i zachowaniach – w momencie narodzin, podczas polowania, w „dialogu” z innymi gatunkami i na tle bogatej świętokrzyskiej przyrody. Każde zdobyte ujęcie to wynik najpierw zdobywania wiedzy, a następnie poszukiwań i cierpliwego czatowania – odkrywania i studiowania tajników świata „makrodżungli”. Ten pełzający punkt widzenia, z perspektywy ludzkich stóp Sławek zastosował także wobec innego tematu „makro” (z innej niż zwykle perspektywy) czyli świata ptaków wodno-błotnych. Podgląda je i portretuje za pomocą własnoręcznie zbudowanego „pływadełka” - dobrze zamaskowanej, małej platformy o specjalnej konstrukcji. Dzięki tej niby-kępie fotograf ze swoim sprzętem wtapia się w biotop – i z poziomu lustra wody zagląda prosto w oczy, dzioby i kupry skrzydlatych modeli i modelek. W rezultacie możemy obejrzeć najbardziej prywatne życie perkozów, biegusów, siewek, kszyków – ...i to z najdrobniejszymi detalami upierzenia, mimiki i zachowań podczas zalotów i godów, składania jaj i karmienia piskląt.
Dobry efekt - ale bez defektu dla ptaków!


Nagrody i wyróżnienia


Październik 2015 r.

wystawa w MUZEUM HISTORII KIELC "Przyroda Ponidzia w obiektywie Sławomira Mrozka"

Październik 2015 r.

Wyróżnienie w konkursie Salamandry w 2015 r. za zdjęcie pt. "TRZEJ MUSZKIETEROWIE"

Sierpień 2014 r.

Wyróżnienie w konkursie Salamandry w 2014 r. za zdjęcie pt. "LIZUS"

Lipiec 2013 r.

III miejsce w Konkursie Fotografii "Master Photo Contest- 2013-2014" za sekwencję życia pazia królowej od formy gąsienicy do motyla.

Październik 2011 r.

II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej "FOTO-EKO 2011" za zdjęcie pt. "Masażysta"

Kwiecień 2011 r.

I miejsce w 2 edycji konkursiu: "Świętokrzyskie w kadrze" w kategorii: "Świętokrzyska przyroda i pejzaż" za cykl zdjęć pt. "Nowe pokolenie świętokrzyskiej przyrody"

Kwiecień 2010 r.

I miejsce w Konkursie fotograficznym „Różnorodność biologiczna to życie” zorganizowanym przez Ministerstwo Środowiska w kategorii NIEWIDOCZNE - zdjęcia ukazujące zdarzenie, epizod z życia, fragment historii, która wydarzyła się w świecie zwierząt zdjęcie pt. "W akcie"

Listopad 2009 r.

II miejsce w ogólnopolskim konkursie:Polska jest niezwykła w kategorii CUDA NATURY za zdjęcie pt.Narodziny pazia. Z ponad 3 tyś. zdjęć, które zostały wysłane na konkurs wybrano 300 i wydano je w postaci albumu.

Wrzesień 2009 r.

II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej "FOTO-EKO 2009" za zdjęcie pt. Demonstracja oręża. Tematem przewodnim tej edycji konkursu były zwierzęta objęte programem "Natura 2000". Zaprezentowałem na nim dwa samce jelonka rogacza przed walką.

Czerwiec 2009 r.

główna nagroda w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez "Gazetę Wyborczą" z cyklu: Szkoła Mistrzów Fotografii w kategorii "Mikrokosmos, czyli bliżej niż blisko" za zdjęcie pt."Narodziny".

Wrzesień 2008 r.

II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej "FOTO-EKO 2008" za zdjęcie pt.Narodziny Polska jest niezwykła w kategorii CUDA NATURY za zdjęcie pt. Narodziny pazia. Z ponad 3 tyś. zdjęć, które zostały wysłane na konkurs wybrano 300 i wydano je w postaci albumu.


up